Spider-Man: Blue – Echa przeszłości – Recenzja

Spider-Man

Mamy rok 1973. Na łamach „The Amazing Spider-Man #121” dochodzi do wydarzenia, które zmienia życie młodego Petera Parkera nie do poznania: umiera miłość jego życia, Gwen Stacy. Czytelnicy są szokowani, świat komiksu trzęsie się w posadach. Czuć, że to wydarzenie nie pozostanie bez echa.

Dzisiaj mówimy właśnie o tym echu.

Spider-man: Niebieski

„Spider-Man: Blue” jest czymś wyjątkowym w świecie komiksu. Jest on dziełem jak najbardziej o superbohaterach i superłotrach, jednak nie polega na takich banałach jak ratowanie świata. „Blue” to nie ten rodzaj opowieści… To historia o miłości, stracie, żalu i skutkach wydarzeń, które mogły wydawać się zapomniane, a jednak dalej męczą Petera Parkera wiele lat po tak makabrycznym przeżyciu. Pierwszy numer rozpoczyna się od Walentynek, sporo czasu po pojedynku na Moście Brooklyńskim. Widzimy Spider-Mana zostawiającego różę na jego szczycie i oddalającego się.

Wtedy rozpoczyna się cała przygoda. ,,Blue” jest retrospekcją miłości Petera do Gwen. To, że pan Parker jest superbohaterem, nie ma na to żadnego wpływu. Wbrew pozorom głównym bohaterem nie jest nawet sam Peter. Główną bohaterką jest Gwen Stacy, absolutnie zwykła dziewczyna, z absolutnie niezwykłym chłopakiem. W swoich retrospekcjach Peter również odnosi się do tego, jak został parą z Mary Jane Watson i czuć trudność, jaką mu sprawia opowiadanie o tym.

Spider-Man: Blue

 

Granatowy

Z tytułem taki jak ten, spodziewamy się zobaczyć czegoś innego niż zwykle. No i to fakt, nie przejedziemy się na tych zeszytach. Styl kreski jest bardzo żywy, chociaż nie znajdziemy żadnych detali w narysowanych postaciach i krajobrazach. Przeważają same pojedyncze kolory, jest prosto, jest dobrze, jest klimatycznie.

Początek pierwszego zeszytu można przyrównać do graficznego stylu Sin City – monochrom aż do momentu pojawienia się ważnej postaci lub przedmiotu. Peter i miasto w odcieniach tytułowego koloru niebieskiego, widzimy też różę w kolorze szkarłatu. Styl minimalistyczny służy całemu dziełu, nie skupiamy się na niepotrzebnych elementach danej sceny, jak, załóżmy, budynki dookoła głównej postaci tylko na naszym bohaterze, który odróżnia się od reszty zlanego otoczenia. No i z faktu, że jest to bardzo skupiona na wyglądzie opowieść, nie mogło zabraknąć nawiązania do przeszłości pajęczarza w postaci wariacji na temat okładki „Amazing Fantasy” #15 z roku 1962. Odpowiednie umieszczenie w sytuacji tej sceny i odrobina narracji sprawiają, że ten moment nie jest chamskim zagraniem na nostalgii lub na byciu fanem, tylko staje się sensownym dodatkiem dodającym opowieści głębi.

Spider-Man: Blue

 

Lazurowy

„Spider-Man: Blue” jest częścią serii skupiającej się wokół przeszłości superbohaterów i ich rozterek miłosnych. Spider-Man jest drugim osobnikiem, który dostał swoją kolekcję z kolorem. Najpierw był Daredevil, który rozmyślał nad swoimi początkami w żółtym stroju, o swoim ojcu, i miłości do Karen Page, stąd „Daredevil: Yellow”. Następnie „Hulk: Gray”, który opowiada o tym, jak zamiana w potwora zrujnowała życie naukowca Bruce’a Banner’a. Jednak również nawiązuje do tego, jak Betty Ross, córka sławnego generała znanego z nienawiści do zielonego olbrzyma, potrafiła się przemóc i mu pomóc. Jest jeszcze „,Captain America: White” jednak nie miałem okazji się z nim zapoznać, nie został wydany w „Polszy”, ale jestem gotów założyć, że jest na tym samym poziomie co uprzednio wymienione. Ta tetralogia jest w stanie zmienić postrzeganie postaci o sto osiemdziesiąt stopni, więc głęboko polecam zapoznanie się z nimi. Dostęp do nich znajdziemy na oficjalnej stronie Marvela i na mniej oficjalnych stronach internautów…

Błękitny

Polecam tę opowieść każdemu, nie tylko fanom komiksów lub samego Pajączka, gdyż dzięki niej postać, która wręcz została stworzona, by młodzież mogła się z nią utożsamiać, staje się jeszcze bardziej ludzka.

Cholerka, przyznaję się, nawet się poryczałem (jak małe dziecko), gdy czytałem ten zbiór. Jeśli jesteś fanem przyjaznego bohatera z sąsiedztwa to ta lektura to dla ciebie mus, jeśli zaś nie jesteś, to po przeczytaniu może nim zostaniesz.

Spider-Man Blue

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: